AKTUALNOŚCI

Saneczkarstwo – Relacja Red. Tadeusza Kwaśniaka
2017-02-27 r.

Saneczkarstwo                                                                      

Zwycięstwem MKS Karkonosze Jelenia Góra zakończyła się w Krynicy Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w saneczkarstwie. Drugie miejsce zajął UKMS Tajfun Nowy Sącz, a trzecie KS Śnieżka Karpacz. Sportowcy z województwa dolnośląskiego zdobyli 16 medali, a z Małopolski 6.

- Każdy medal i punkt odebrany Karkonoszom jest ogromnym sukcesem – mówi trener Tajfunu  Nowy Sącz Dariusz Ziarno. – Nasi rywale mają nieporównywalnie lepsze warunki do treningów i większe środki. W Jeleniej Górze działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego, gdzie trenują i uczą się najlepsi w Polsce. To powód, dla którego są poza zasięgiem rywali. My naprawdę bardzo ciężko pracujemy i te sześć medali jest dla nas bardzo dobrym wynikiem.

Kłopotem polskich saneczkarzy jest brak sztucznego toru w naszym kraju. Coraz lżejsze zimy powodują, że z torów naturalnych korzystać można coraz krócej i w zasadzie w Polsce można tylko prowadzić treningi ogólnorozwojowe. Aby się ścigać, trzeba wyjeżdżać do Niemiec lub, jak w przypadku małopolskich klubów, na Łotwę.

- Polskie saneczkarstwo było w światowej czołówce do lat 70. – mówi Ziarno.- Wówczas trenowano tylko na torach naturalnych i mieliśmy podobne warunki do pracy. Potem zaczęły powstawać tory sztuczne i zaczęliśmy odstawać od najlepszych. Obecnie w Polsce najlepszy jest ten, kto ma najwięcej pieniędzy, by wyjeżdżać na zagraniczne tory. Tak się składa, że finansowo najmocniejsze są Karkonosze.