Biuletyn 1

Biuletyn 1

02.02.2019

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest cykliczną, rozgrywaną corocznie impreza sportową adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. OOM w sportach zimowych obejmuje rywalizację w 14 dyscyplinach sportu. W 2019 roku będą to: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie na torze długim, łyżwiarstwo szybkie – short track, koszykówka kobiet i mężczyzn, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne ( biegi, kombinacja norweska, skoki), saneczkarstwo i snowboard. Rywalizacja o medale OOM jest równoznaczna z rywalizacja o tytuły mistrzów Polski juniorów młodszych, jak i juniorów (poza curlingiem, hokejem na lodzie i łyżwiarstwem figurowym). Dla większości uczestników jest to debiutancki start w zawodach rangi ogólnopolskiej i wielki zaszczyt wynikający z włączenia się do bezpośredniej walki o tytuł mistrza Polski.
W finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Małopolska 2019” wystartuje ponad 1140 zawodników, którymi opiekować się będzie ponad 240 trenerów, a nad ich rywalizacją czuwać będzie 285 arbitrów.
Małopolska – w 25-letniej historii tej imprezy – w 2019 roku organizuje ją już po raz siódmy. Jeszcze przed reformą administracyjną kraju, w latach 1996 i 1999 gospodarzem zawodów było województwo nowosądeckie. Małopolska w obecnym kształcie województwa gościła nadzieje sportów zimowych po raz pierwszy w 2002 roku. To wtedy trzy złote medale na trasach biegowych wywalczyła późniejsza dwukrotna mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata Justyna Kowalczyk, a na skoczni narciarskiej rozkwitał talent trzykrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata Kamila Stocha. W konkursach na Średniej Krokwi był dwukrotnie bezkonkurencyjny, a medalowymi zdobyczami cieszyli się także wówczas Stefan Hula i Piotr Żyła. Spośród uczestników tamtych zmagań wyrosła spora grupa przyszłych reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Prócz wspomnianych już zawodników, byli to: Krzysztof Pływaczyk (biathlon), Luiza Złotowska, Konrad Niedźwiedzki i Artur Waś (Łyżwiarstwo szybkie), Katarzyna Karasińska, Karolina Riemen (narciarstwo alpejskie), Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek (narciarstwo biegowe), Ewelina Staszulonek (saneczkarstwo), Karolina Sztokfisz (snowboard). Ten wykaz, to najlepszy dowód na celowość organizacji tych zawodów.
Organizatorem finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Małopolska 2019” jest Województwo Małopolskie, a bezpośrednim realizatorem przedsięwzięcia – Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej. Doświadczenia wyniesione z organizacji poprzednich imprez wskazują, że stać nas na przygotowanie zawodów na najwyższym poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, zawodów przebiegających w znakomitej atmosferze, która uczestnikom pozwala zachować niezapomniane wrażenia.
O XXV finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Tadeusz Kwaśniak rozmawiał z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego, wicemarszałkiem województwa małopolskiego Tomaszem Urynowiczem.
odtwórz.mp3

Zawody przeprowadzone zostaną zgodnie z regulaminami poszczególnych związków sportowych i zatwierdzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Część sportową finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2019 finansowana jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Część organizacyjna finansuje Województwo Małopolskie. Kolejnym źródłem finansowania imprezy jest wkład własny samorządów gminnych, które gościć będą zawody, w postaci właściwego przygotowania obiektów sportowych i zabezpieczenia logistycznego. Wśród podmiotów wspierających organizację finałów jest także Fundacja LOTTO. Udział w zawodach wszystkich uczestników (w ilościach przewidzianych regulaminem) jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu na zawody.


Redaktor Tadeusz Kwaśniak