Kumulacja zmagań na olimpiadzie i uroczystość otwarcia – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

Kumulacja zmagań na olimpiadzie i uroczystość otwarcia – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

23.02.2019

Sobota w biathlonowym centrum w Kościelisku, to atak reprezentantów Dolnego Śląska. Trzecią (i ostatnią) konkurencją, w której walczy się na własne, a nie drużynowe konto – były „biegi indywidualne”. Co ciekawe – żadnemu ze złotych medalistów w biegach sprinterskich i pościgowych – nie udało się powtórzyć wyniku w sobotniej próbie (choć troje z nich stawało na podium). W starciu o złote medale – w rywalizacji Dolnego Ślaska i Małopolski remis 2:2, ale zawodnicy z Dolnego Śląska wywalczyli w sobotę jeszcze trzy srebrne, podczas gdy Małopolanie „tylko” dwa brązowe medale. To był punkt wyjścia do rozmowy z jednym z trenerów reprezentacji dolnośląskiej, byłym mistrzem Polski Jerzym Szydą.
odtwórz.mp3

Na łyżwiarskim torze Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem trwała dominacja zawodników KS Pilica Tomaszów Mazowiecki. Dla Karoliny Gąseckiej wygrana na 1000 metrów była równoznaczna z trzeci tytułem mistrzowskim. Rozmowę z mistrzynią rozpocząłem od wspomnienia piątku.
odtwórz.mp3

W sobotnich zmaganiach indywidualnych – Pilica Tomaszów Mazowiecki oddała pole jedynie w kategorii junior B. Wygrał Igor Masalski z UKS 3 Milanówek, a dla łyżwiarzy z Tomaszowa Mazowieckiego zabrakło miejsca na podium! To – i to na najwyższym stopniu wywalczył w rywalizacji na 1500m pełen kurtuazji Damian Żurek.
odtwórz.mp3

Na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu – potwierdzenie układu sił, ale i nieco niespodzianek. Trzecią konkurencją były biegi dystansowe stylem dowolnym. Tytuły Mistrzów Polski Juniorów zdobyli: Eliza Rucka z MKS Istebna (mimo wcześniejszego dwa dni temu omdlenia na trasie) i absolutny dominator zakopiańskich zawodów Dawid Damian (KS jedność Nowy Sącz). Złote medale OOM w kategorii jun. B wywalczyli: Karolina Kukuczka (MKS Istebna) i Sebastian Bryja (UKS Regle Kościelisko). Co ciekawe – w rywalizacji juniorów – zawody kończyły „klubowymi dubletami” (Wiktor Czaja w jun.A i Robert Bugara jun B). Z kolei w rywalizacji dziewcząt – zawodniczki z Beskidów musiały oddawać medale rywalkom z UKS Siedlce, LKS Makram Wiśniowa Osieczany, KS Jedność Nowy Sącz)

Tor saneczkowy w Krynicy przypominał … stadion biathlonowy w Kościelisku. Dolny Śląsk contra Małopolska. „W złotych ramkach” remis 2:2. Natlia Jamróz w jedynkach jun.A i Marcin Kiełbasa w juniorach młodszych (UKS Tajfun Nowy Sącz) vs Mateusz Kraś i Anna Bryk z MKS Karkonosze. Ale liczbą wywalczonych medali Karkonosze są zdecydowanie górą!

Po emocjach sportowych nadeszła pora formalności… W hali sportowej Zespołu Szkół Sportowych w Zakopanem dokonała się ceremonia otwarcia finałów XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2019. Tradycyjną formułę wygłosił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski , ale wcześniej dokonały się wcześniej tradycyjne akty ceremoniału olimpijskiego.Marcin Korzeniowski złożył olimpijską przysięgę, Barbara Sobańska przyrzekała na wierność zasadom bezstronności i fair play w imieniu sędziów, a symboliczny ogień olimpijski wznieciła czterokrotna olimpijka Krystyna Guzik-Pałka Większość uczestników ceremonii otwarcia spośród zawodników startujących w finałach XXV OOM zwracała uwagę na inspiracje, jakie pozostawił krakowski zespół taneczny Atelier swoją interpretacją haseł towarzyszących sportowym zmaganiom: Dynamika. Perfekcja, Piękno, Fair Play.

Sobota w biathlonowym centrum w Kościelisku, to atak reprezentantów  Dolnego Śląska. Trzecią (i ostatnią) konkurencją, w której walczy się na własne, a nie drużynowe konto – były „biegi indywidualne”. Co ciekawe – żadnemu ze złotych medalistów w biegach sprinterskich i pościgowych – nie udało się powtórzyć wyniku w sobotniej próbie (choć troje z nich stawało na podium). W starciu o złote medale – w rywalizacji Dolnego Ślaska i Małopolski remis 2:2, ale zawodnicy z Dolnego Śląska wywalczyli w sobotę jeszcze trzy srebrne, podczas gdy Małopolanie „tylko” dwa brązowe medale. To był punkt wyjścia do rozmowy z jednym z trenerów reprezentacji dolnośląskiej, byłym mistrzem Polski Jerzym Szydą.  Na łyżwiarskim torze Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem trwała dominacja zawodników KS Pilica Tomaszów Mazowiecki. Dla  Karoliny Gąseckiej wygrana na 1000 metrów była równoznaczna z trzeci tytułem mistrzowskim. Rozmowę z mistrzynią rozpocząłem od wspomnienia piątku.W sobotnich zmaganiach indywidualnych – Pilica Tomaszów Mazowiecki oddała pole jedynie w kategorii junior B. Wygrał Igor Masalski z UKS 3 Milanówek, a dla łyżwiarzy z Tomaszowa Mazowieckiego zabrakło miejsca na podium! To – i to na najwyższym stopniu wywalczył  w rywalizacji na 1500m pełen kurtuazji Damian Żurek.Na trasach biegowych Centralnego Ośrodka Sportu – potwierdzenie układu sił, ale i nieco niespodzianek. Trzecią konkurencją były biegi dystansowe stylem dowolnym. Tytuły Mistrzów Polski Juniorów zdobyli: Eliza Rucka  z MKS Istebna (mimo wcześniejszego dwa dni temu omdlenia na trasie) i absolutny dominator zakopiańskich zawodów Dawid Damian (KS jedność Nowy Sącz). Złote medale OOM w kategorii jun. B wywalczyli: Karolina Kukuczka (MKS Istebna) i Sebastian Bryja (UKS Regle Kościelisko). Co ciekawe – w rywalizacji juniorów – zawody kończyły  „klubowymi dubletami” (Wiktor Czaja w jun.A i Robert Bugara jun B). Z kolei w rywalizacji dziewcząt – zawodniczki z Beskidów musiały oddawać medale  rywalkom z UKS Siedlce, LKS Makram Wiśniowa Osieczany, KS Jedność Nowy Sącz)

Tor saneczkowy w Krynicy przypominał … stadion biathlonowy w Kościelisku. Dolny Śląsk contra Małopolska. „W złotych ramkach” remis 2:2. Natlia Jamróz w jedynkach jun.A i Marcin Kiełbasa w juniorach młodszych (UKS Tajfun Nowy Sącz) vs Mateusz Kraś i Anna  Bryk z MKS Karkonosze. Ale liczbą wywalczonych medali Karkonosze są zdecydowanie górą!

Po emocjach sportowych nadeszła pora formalności… W hali sportowej Zespołu Szkół Sportowych w Zakopanem dokonała się ceremonia otwarcia finałów XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2019. Tradycyjną  formułę wygłosił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski , ale wcześniej dokonały się wcześniej tradycyjne akty ceremoniału olimpijskiego.Marcin Korzeniowski złożył olimpijską przysięgę, Barbara Sobańska przyrzekała na wierność zasadom bezstronności i fair play w imieniu sędziów, a symboliczny ogień olimpijski wznieciła czterokrotna olimpijka  Krystyna Guzik-Pałka  Większość uczestników ceremonii otwarcia spośród zawodników startujących w finałach XXV OOM zwracała uwagę na inspiracje, jakie pozostawił krakowski zespół taneczny Atelier swoją interpretacją haseł towarzyszących sportowym zmaganiom: Dynamika. Perfekcja, Piękno, Fair Play.

Redaktor Tadeusz Kwaśniak