Short track – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

Short track – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

09.02.2019

Pierwszy dzień zmagań specjalistów jazdy szybkiej na łyżwach na torze krótkim nie przyniósł niespodzianek. Na lodowisku w Krynicy warunki dyktowali reprezentanci województwa podlaskiego. Aż w trzech z czterech konkurencji indywidualnych – zarówno na 1000, jaki na 500 metrów – rywalizację wygrywali ci sami zawodnicy. W konkurencji juniorek młodszych dwoma zwycięstwami cieszyłam się Wiktoria Żak. Po finale na dłuższym dystansie mówiła:
odtwórz.mp3

Ignacy Klujszo był także kandydatem do dwóch złotych medali w stawce juniorów młodszych.,ale w finale wyścigu na 500 m zaspał trochę na starcie i choć wściekle atakował i wyprzedzał rywali, to klubowemu koledze, Jakubowi Bieleckiemu nie dał rady. Pozostała zatem tylko radość z wygranej na 100 metrów.
odtwórz.mp3

Gdybym miał wskazywać najbardziej uśmiechniętą podwójną złotą medalistkę pierwszego dnia zmagań w Krynicy, to nie miałbym wątpliwości – Patrycja Markiewicz. A tajemnicę tego uśmiechu zdradzała w rozmowie.
odtwórz.mp3

Finał rywalizacji na 500 metrów w kategorii juniorów był najbardziej nerwowym fragmentem sobotnich zawodów. Dwa falstarty, w konsekwencji wykluczenie jednego z finalistów. „W domu brakuje już miejsca na moje trofea” – mówił najlepszy w gronie juniorów Rafał Anikiej. I dodawał „Po to tu przyjechałem, żeby dać maksymalną liczbę punktów klubowi.”
odtwórz.mp3

W zawodach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w short tracku wystartował liczna grupa zawodników UKS Błyskawica Domaniewice. Domaniewice, to rodzinna miejscowość Zbigniewa Bródki – złotego medalisty Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Tam zdobywał wprawdzie złoto na długim torze, ale wykorzystałem obecność w Krynicy trenera i prezesa UKS Błyskawica, by zadać pytanie jak zostało wykorzystanych tych 5 lat od sukcesu Bródki. Odpowiedź w najmniejszym stopniu nie napawa optymizmem.
odtwórz.mp3

Pora na refleksję? Na pewno. A może nie tylko na refleksje, ale i na interwencję. Kto się jej podejmie?

Redaktor Tadeusz Kwaśniak