Skoki, Snowboard i Hokej – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

Skoki, Snowboard i Hokej – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

26.02.2019

Gdy do boju ruszają skoczkowie narciarscy – natychmiast roście napięcie. Wszak za sprawą Kamila Stocha i spółki skoki narciarskie „ochrzczono” mianem polskiego, zimowego sportu narodowego. Wyniki dwóch pierwszych konkursach na mistrzostwach świata postawiły wprawdzie mały znak zapytania nad taką tezą, ale skokom należy się dziś pierwszeństwo w opisie zdarzeń na arenach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Jeśli pojawia się hasło „sport narodowy”, to w domyśle należałoby mieć termin „sport masowy”. A na rozbiegu Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha do rywalizacji stanęło… 16 zawodników w kategorii junior A i 24 w grupie juniorów młodszych. Damian Skupień z TS Wisłą Zakopane, syn Wojciecha, trzykrotnego olimpijczyka dostrzega i ocenia ten problem. Ale zanim do tej refleksji dojdziemy – odniesienie do wtorkowego konkursu. Skupień oddał najdłuższy skok w konkursie, ale zajął drugie miejsce.
odtwórz.mp3

Rywalizację w grupie Junior A wygrał z przewagą 0,5 punktu (!) Tomasz Pilch z WSS Wisła (siostrzeniec Adama Małysza), który ma już na koncie starty w Pucharze Świata. Reprezentant Beskidów Kacper Juroszek (WSS Wisła) był także najlepszy w grupie junior B.
odtwórz.mp3

Za komentarz do poziomu sportowego konkursu niech świadczy fakt, że w grupie A (przypominam – 16 zawodników) najldłuższy skok- to 86,5 metra, a najkrótszy – 45 metrów

Skoki są jedną ze składowych zawodów w kombinacji norweskiej. Ale poza dobrym występem na skoczni trzeba pokazać klasę w biegu narciarskim. Tak właśnie zaprezentował się w rywalizacji juniorów młodszych Mateusz Jarosz z TS Wisła Zakopane. I ta rozmowa optymizmem nie napawała.
odtwórz.mp3

Stacja narciarska Suche była ponownie miejscem zmagań snowboardzistów. Po slalomie gigancie równoległym, nadszedł czas na slalom równoległy. Wśród juniorów drugi złoty medal wywalczył Klemens Gąsienia Byrcyn, w stawce juniorek A udany rewanż stał się dziełem Marii Chyc z AZS Zakopane (członkini kadry narodowej). Dziś oddajmy głos najlepszym wśród juniorów młodszych. Po złoto sięgnęła Karolina Półtorak, która zwróciła uwagę na bardzo różne warunki rywalizacji każdego dnia.
odtwórz.mp3

Patryk Majerczyk złoty medal odbierał we wtorek po raz drugi w tej imprezie.
odtwórz.mp3

W Oświęcimiu i Nowym Targu do gry przystąpili hokeiści. Szokiem dla gospodarzy turniejowej grupy A była klęska młodych „Szarotek” z łączonym zespołem UKS Zagłębia Sosnowiec i JKH Jatrzębie aż 0:10. Swoją drogą – gorące były dyskusje na temat udziału w turnieju drużyn łączonych różnych klubów. Z dużym zainteresowaniem obserwowałem w Nowym Targu mecz Sokołów z Torunia z Niedźwiadkami z Sanoka. Wygrali sanoczanie 7:4. A przecież w Sanoku nie ma dziś w ogóle seniorskiego hokeja. Z uwagą wysłuchałem pomeczowej refleksji trenera Krzysztofa Ząbkiewicza.
odtwórz.mp3

W Oświęcimiu podobne nastroje jak w stolicy Podhala. Gospodarze przegrywają 0:5 z zespołem Śląsk II ( TMH Polonia/RTH Zryw). MOSM Tychy wygrywa z MKS Cracovia 4:2.

Redaktor Tadeusz Kwaśniak