Zakończenie Biegów, Biathlonu i Łyżwiarstwa Szybkiego – Relacja Redaktora Tadeusza Kwaśniaka

24.02.2019

Niedziela (zakopiańska) pełna wrażeń.
Szczególnie dotyczy to biegów narciarskich. Tak się złożyło, że zakopiańska rywalizacja drużynowych sztafet sprinterskich zbiegła się z identyczną konkurencją kobiet na mistrzostwach świata w Seefeld. Tam Justyna Kowalczyk i Monika Skinder (trener i jej podopieczna) walczyły w finale! Barbara Sobańska – kierownik zawodów pod Tatrami przyznała, że to rzeczywiście symboliczna chwila.
odtwórz.mp3

Gospodarze finałów XXV OOM w sportach zimowych wywalczyli w niedzielnych zawodach trzy z czterech złotych medali (dwa dla Jedności Nowy Sącz), dokładając do tego dwa medale srebrne. W grupie junior A – kompletem złotych medali cieszył się Dawid Damian. Małopolska wygrała klasyfikację medalową (10 – 8 – 3) i punktową, ale najlepszym klubem okazał się MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra. W sumie punkty zdobywali zawodnicy z 20 klubów z 7 województw.

Sztafety kończyły także zmagania biathlonistów w Kirach. Powtarza się sytuacja z tras biegowych. Trzy z czterech medali dla Małopolski. Dla BKS WP Kościelisko. Gospodarze oddali pole jedynie w kategorii Junior A (AZS Wrocław), ale zmieścili się na trzecim miejscu na podium. W sumie zawodnicy z Kościeliska zdobyli 19 medali, w tym 11 złotych, zwyciężyli w klasyfikacji klubowej. To jest na pewno usprawiedliwienie dla rozmowy z trenerem Adamem Jakiełą.
odtwórz.mp3

Efektownym finałem zmagań na torze do jazdy szybkiej w Zakopanem miały być wyścigi opisane w regulaminie zawodów jako „mass starty”. Okazało się, że większą trudnością była ta rywalizacja dla… sędziów, niż dla zawodników. W kategorii junior A wygrywali dominatorzy zakopiańskich zawodów, więc tym razem uwagę poświęciłem tym nieco młodszym. Wśród juniorek młodszych wygrała Marta Dobrowolska z UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki.
odtwórz.mp3

W rywalizacji juniorów „B” najlepszy okazał się Maciej Dulewicz z MKS Cuprum Lubin.
odtwórz.mp3

Zawodnicy KS Pilica Tomaszów Mazowiecki zdobyli niemal połowę punktów możliwych do zdobycia (49,9%), ale medale zdobywali w sumie reprezentanci siedmiu województw.